Twoje zamówienie close
Łącznie do zapłaty: 0,00 zł
Kontynuuj zakupy
Ile alkoholu na wesele powinna kupić para młoda? Sprawdź, jak łatwo to policzyć!

Ile alkoholu na wesele powinna kupić para młoda? Sprawdź, jak łatwo to policzyć!

Data publikacji: 2019-09-09

Czekają was zakupy przedweselne? Wiemy, że potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wódka na wesele to pierwszy znak zapytania – nawet, jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny gatunek, to rodzi się pytanie: ile wódki na wesele i poprawiny powinniśmy wziąć w hurtowni alkoholi? Metoda „na oko” to ryzyko godne wytrawnego hazardzisty. My polecamy spokojny sen w nocy, czyli skorzystanie z naszego małego, matematycznego poradnika.

Ile wódki na wesele z poprawinami?

Wódka na wesele to pozycja, z której nie wolno rezygnować. Nawet jeśli państwo młodzi nie przepadają za mocnym alkoholem i preferują np. piwo kraftowe lub wino musujące, alkohol na wesele należy wybierać z myślą o swoich gościach. Nie bójmy się tego stwierdzenia: wódka weselna to substytut dobrej zabawy. Ta myśl czasem może wydawać się gorsząca, ale dobra wódka na wesele potrafi odmienić humory i porwać do tańca nawet najbardziej powściągliwych biesiadników.

Pierwszą zmienną w naszym równaniu będzie liczba gości (G). Zapamiętajmy tę stałą, bo będzie przewijać się w przypadku każdego poniższego równania. Wódka na wesele powinna być liczona następująco:

 • 0,5 L na osobę dorosłą jeśli nie podajemy innych alkoholi na wesele

  dla G= 100 ; 100 butelek wódki weselnej 0,5 L

 • 0,7 L na parę dorosłą, jeśli podawane są inny alkohol na wesele

  dla G=100 ; 50 butelek wódki weselnej 0,7 L

Pamiętajmy, że butelka wódki weselnej to tylko szkło, może się potłuc. Na wielu imprezach wódkę weselną rozdaje się także za udział lub wygraną w zabawie. Dlatego do otrzymanej liczby warto dodać 10-15%. Jeśli planujemy podać wódkę na poprawinach, to musimy doliczyć kolejny procent według naszych indywidualnych preferencji. Z reguły na poprawinach serwuje się lżejsze alkohole, np. piwo, wino lub drinki.

Szampan i wino – dodatkowe alkohole na wesele

Choć trudno szukać entuzjastów szampana wśród weselnych gości, pozycja ta jest równie obowiązkowa jak wódka na wesele. Szampan podaje się na rozpoczęciu uroczystości. Z reguły to jeden kieliszek na jedną osobę, zatem przyjmuje się szacunki:

 • 100 ml szampana na osobę

  dla G=100 ; 7-10 butelek szampana na wesele

Celowo podaliśmy tutaj szerszy zakres, warto wziąć jednak wyższą wartość, bo w trakcie otwierania pewna ilość może się wylać.

Pozycją, która na stałe zagościła na stołach weselnych jest wino. To kobiecy alkohol i panie chętnie smakują wino czerwone lub wino musujące zamiast czystej wódki. Ile wina na wesele? Skorzystajmy z relacji:

 • 1 L wina na 4 gości weselnych

  dla G=100 ; 25 butelek wina o pojemności 1 L

Dodatkowym alkoholem na wesele jest też piwo. W praktyce chętniej chwyta się po nie na poprawinach, a niżeli na samym weselu, ale warto pozostawić wybór gościom, którzy nie lubują się w wódce weselnej. Ile piwa na wesele? Rachunek jest prosty:

 • 0,5 L piwa na 3 gości weselnych

  dla G=100 ; ok. 30 – 35 butelek piwa o pojemności 0,5 L