Twoje zamówienie close
Łącznie do zapłaty: 0,00 zł
Kontynuuj zakupy
Podróże szlakiem alkoholu - Francja

Podróże szlakiem alkoholu - Francja

Data publikacji: 2018-07-16

Co jeść i pić we Francji? Od razu, pierwsze skojarzenie, to sery i wino. Ale przecież ta kuchnia jest bardzo bogata i różnorodna!

Jeśli chodzi o śniadania, to takim w restauracji czy kawiarni raczej trudno się najeść. Ten posiłek jest zwykle bardzo skromny. Croissant, bagietka, odrobina dżemu i kawa. Dlatego jeśli macie wybór - zdecydujcie się na samodzielne przygotowanie śniadania.
Co innego obiad. Obiady są zwykle kilkudaniowe, najpierw przystawki, potem danie główne, następnie sery, deser i kawa. Obiad podawany jest między 12 a 14 i Francuzi dość rygorystycznie przestrzegają tej pory. Lepiej wtedy nie próbować załatwiać spraw urzędowych. Kolacja natomiast to przede wszystkim pretekst do spotkań towarzyskich, ten posiłek może więc trwać bardzo długo, a zaczyna się w godzinach 20-22.

Ale co konkretnie zjecie w tym kraju?
Wszystko zależy od regionu, który odwiedzicie. Na północy, w Amiens czy Pikardii zjedzcie koniecznie pate de canard (pasztet z kaczych wątróbek), flamique a porions (suflet czosnkowy), ser Maroilles. W Normandii koniecznie spróbujcie przegrzebków (małże świętego Jakuba) mają dużo żelaza i są delikatne w smaku. Smaczne są też moules à la crème - mule w śmietanie.
W Alzacji warto skusić się na foie gras, w Burgundii na pewno zjecie najlepszą na świecie boeuf bourguignon (wołowina duszona w czerwonym winie).

A jakie alkohole są popularne we Francji? To również zależy od regionu, ale w każdym napijemy się dobrego wina. Niekoniecznie musi być drogie żeby było pyszne. Na północy kraju dostaniemy lepsze wina białe, na południu raczej czerwone. Oczywiście najsłynniejszym francuskim winem jest szampan. Powstaje on w Szampanii i jest winem doskonałym :)
W Normandii popularny jest Calvados - czyli coś w rodzaju jabłkowego brandy, zawiera on 55% alkoholu , lub Pommeau lekki likier jabłkowy.
We Francji warto również skosztować koniaku i armaniaku. Armaniak to najstarsza w Europie naturalna wódka z winogron. Jest leżakowana w dębowych beczkach, a produkuje się ją w Gaskonii.

Podzielcie się swoimi wrażeniami z pobytu w tym kraju :)

Zobacz również: nie tylko francuskie wina w naszym sklepie.