Twoje zamówienie close
Łącznie do zapłaty: 0,00 zł
Kontynuuj zakupy
Wszystko co powinieneś wiedzieć o ginie

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ginie

Data publikacji: 2018-04-29

Gin pochodzi z Holandii, wymyślił go dr Franciscus de la Boë z uniwersytetu w Lejdzie, kiedy szukał leku moczopędnego i zapobiegającego kamieniom nerkowym. Jako medykament powędrował do Wielkiej Brytanii, a tam za sprawą żołnierzy brytyjskich spopularyzował się jako napitek. To właśnie tam, na Wyspach nadano mu nazwę gin, co było skróconą nazwą niderlandzką od słowa “jałowiec” - czyli genever.

W XVII wieku w Anglii, nałożono bardzo wysokie cła na wwóz brandywina z katolickich, europejskich krajów. Dlatego miejscowa ludność, masowo zajęła się produkcją ginu, przez to jego jakość drastycznie spadła, dopiero za czasów królowej Wiktorii gin stał się napojem z wyższej półki.

Jak się go robi?

Czysty, neutralny alkohol zbożowy miesza się ze wszystkimi aromatycznymi dodatkami, takimi jak: jagody jałowca, lukrecja, arcydzięgiel, kłącza irysa i tataraku, gorzkie migdały - ich ilość i skład jest tajemnicą producenta.

Najpopularniejszy jest London Dry Gin - jego nazwa nie oznacza pochodzenia tylko rodzaj, jest on mocny i wytrawny, ma około 45% alkoholu i zawiera skórki cytryny.

Plymouth Gin - jest bardziej aromatyczny, lekko owocowy, dziś wytwarza go jedynie destylarnia Plymouth Coates & Co. i to właśnie ona ma prawo używać tej nazwy.

Old Tom Gin jest słodkawy i dziś bardzo rzadko się go produkuje. Ale ma smak tych ginów, które na wyspach pito 300 lat temu.

W Hiszpanii produkuje się Gin podobny do tego London Dry, jest on słodkawy i intensywny w smaku i zapachu. W Niemczech produkuje się dornkaat głównie u Wybrzeży Morza Północnego, jest delikatniejszy od jego odpowiedników brytyjskich. American dry gin jest słabszy od brytyjskiego, ma około 40% alkoholu, jest też mniej aromatyczny.



Fot. Amerykański Seagram's Gin

Kto nie zna najpopularniejszych drinków z ginu niech podniesie rękę. Gin plus tonic pije się wszędzie. A Martini Dry to jakość sama w sobie.

Jak się robi Martini Dry?

  • 55 ml ginu

  • 15 ml wytrawnego wermutu

  • zielona oliwka

  • kilka kostek lodu.

Alkohol i lód mieszamy w shakerze, przelewamy jego zawartość do kieliszka do martini i ozdabiamy oliwką.


Fot. Szkocki gin Hendrick's

Zobacz również: inne giny